Design. A co to vlastně je?

Už jste se někdy zamysleli nad tím, co je to vlastně design? Všichni o něm mluví, je to trendy věc. Zavání to jakýmsi individualismem, snobismem či rádoby rebelismem s přesahem do tak zvaného umění. Co je designové, je cool. Lidé, kteří jsou v designu zběhlí, jsou v kurzu, jsou to noví a opravdoví urbanisti 21. století. Anebo si na to minimálně hrají. Ale opravdu? Je to tak?

Ne. Není. Ani náhodou. Zapomeňte na snoby. Zapomeňte na subkultury. Zapomeňte na nablýskané modelky v časopisech na křídovém papíře. Slovo design je totiž definováno jinak. Úplně obyčejně. Z angličtiny jde v podstatě o slovo všeobsahující cokoliv, co si jeden vymyslí a navrhne. Může jít o kreativní, individuální a pěkně drahý objekt stojící přímo v Central Parku v NYC nebo třeba o obyčejné Vaší babičkou upletené ponožky. A možná ten druhý „objekt“ oceníte a budete milovat o to víc. A tak vnímejme design spíše jako součást čehokoliv kolem nás. Snažme se obklopit krásou. Snažme hledat svou vlastní cestu a směry. Snažme se řídit vlastními impulsy i vkusem. Nenechme si diktovat jinými, co se nám má líbit.

Stejně tak to dělám já. Nepovažuji se za umělce. Nepovažuji se ani za individualistu. Vlastně mám rád všechno, co nás obklopuje. Hledám inspiraci ve všem všedním a to se snažím přetavit v něco nevšedního. Jde to. Nehledám za každou cenu šokující řešení. Hledám to, čemu jiní říkají originalita. Originalita kolem nás, která zasahuje i běžné lidi. A i proto jsem se rozhodl pracovat v oboru retail designu. Má práce ovlivňuje i běžné lidi. Mladé hipstery, zapřisáhlé kariéristy, důchodce, rodiny s dětmi i bez, lidi bohaté i chudé. A to je fascinující. A inspirativní. Chci dělat věci, které posouvají design do roviny krásy pro celý svět. Krásy, která je dostupná a obklopuje nás během našich denních pochůzek. Ne jen pro pár vyvolených, kteří si mohou dovolit kupovat trendy, unikátní, ručně dělané a kreativní věci. Ne, že bych neměl umělecký design rád. Ale jeho vliv je omezující. Ten přenechám své volné tvorbě. Ale svou „manufakturní práci“ chci dělat tak, aby byla vidět a hlavně, aby přinášela to, co od ní mí klienti očekávají. Obdiv a motivaci zákazníků, chování vedoucí k zvýšenému nákupnímu chtíči bez slev a také loajalitu. Protože design opravdu prodává, když se skloubí se vším, co k němu patří – dobrým a kvalitním produktem či službou, vizionářským pohledem a nějakou tou kačkou investovanou do designu, lidí a marketingu.

A jak vnímáte design vy?


Nejlepší příspěvky
Příspěvky se připravují
Zůstaňte s námi...
Nejnovější příspěvky
Archiv
Hledání podle štítků
Zatím žádné tagy
Následujte nás
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

                                  +420 603 892 933           hello@bradka-design.com

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
  • Black LinkedIn Icon

©  Ondřej Brádka  2020