Designer psycholog

June 7, 2017

Máte špatnou náladu? Nebo jste plni entusiasmu? Nechce se Vám dneska mluvit? Máte problém s přesným vyjádřením? Nebo naopak máte toho tolik na srdci i na jazyku, že nevíte, čím začít dřív? Přeskakujete z jednoho na druhé? Poslouchám. Naslouchám. Vnímám. Zpracovávám. Jsem totiž psycholog.

 

Takto s nadsázkou začínám svůj dnešní post, kterým nechci říci nic víc než to, že designér by měl být předně vysoce empatický. A nejen to, měl by být schopen jít do hloubky. Pochopit. Porozumět. Nejen zadání, které je klíčové pro konečný výstup, ale i vnitřním touhám a potřebám klienta, jeho duši, emocím. Leckdy tato skrytá „tajemství“ v zadání chybí, ač vize a mise bývá vyvěšena nad hlavním vchodem firmy. A přitom tahle kapitolka zadání je klíčová pro konečný výsledek. A věštění z křišťálové koule jsem se, alespoň já, zatím nenaučil.

 

Nejde jen o vnitřní touhy samotného klienta, ale o celkové nastavení tonality značky, o filosofii, která za ní stojí, o principy a atmosféru, která značku a firmu utváří. Ne na papíře, ale ve skutečnosti tak, jak to ve firmě skutečně funguje. Tohle se těžko vyjadřuje v zadání, které má být stručné, jednoduché a jednoznačné.

 

A tak by se designer měl posunout z pozice věštce do role terapeuta, ve které se musí dostat do cítění klienta, být zcela empatický, pochopit i vnitřně produkt nebo službu, důvody zadání, rozhodnutí o tom, proč a jak má design vypadat, kdo je cílovou skupinou, jaké jsou důvody či motivace k zadání, jaké je fungování celého toho soukolí. A podle toho buď přizpůsobit své jednání i svůj návrh nastolenému zadání i za cenu toho, že to třeba není designérova první volba anebo naopak přesvědčit klienta o tom, že by měl zadání upravit tak, aby odpovídalo tomu, co má značka skutečně reprezentovat. Já osobně se snažím klienta jednoduše přesvědčit o tom, co cítím po přečtení briefu a jeho křížovém výslechu jako nejlepší řešení s ohledem na to, co skutečně dokáži navnímat. Ne proto, že se mi to líbí, ale proto, že jsem přesvědčen, že to bude fungovat v rámci strategie v cílových skupinách, pro kterou design navrhuji. Drogerii TETA prostě nemohu navrhnout jako butik Channel. I kdyby se mi butik designově koncepčně sebevíc líbil. Protože očekávání nejen klienta, ale předně jeho zákazníků, jsou prostě jiná. A já chci být součástí úspěšného výsledku klienta, nikoliv svého vlastního ega.

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Nejlepší příspěvky

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Nejnovější příspěvky

June 7, 2017

May 4, 2017

March 21, 2017

March 2, 2017

Please reload

Archiv
Please reload

Hledání podle štítků

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Následujte nás
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

                                  +420 603 892 933           hello@bradka-design.com

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
  • Black LinkedIn Icon

©  Ondřej Brádka  2020