Designer psycholog

Máte špatnou náladu? Nebo jste plni entusiasmu? Nechce se Vám dneska mluvit? Máte problém s přesným vyjádřením? Nebo naopak máte toho tolik na srdci i na jazyku, že nevíte, čím začít dřív? Přeskakujete z jednoho na druhé? Poslouchám. Naslouchám. Vnímám. Zpracovávám. Jsem totiž psycholog.

Takto s nadsázkou začínám svůj dnešní post, kterým nechci říci nic víc než to, že designér by měl být předně vysoce empatický. A nejen to, měl by být schopen jít do hloubky. Pochopit. Porozumět. Nejen zadání, které je klíčové pro konečný výstup, ale i vnitřním touhám a potřebám klienta, jeho duši, emocím. Leckdy tato skrytá „tajemství“ v zadání chybí, ač vize a mise bývá vyvěšena nad hlavním vchodem firmy. A přitom tahle kapitolka zadání je klíčová pro konečný výsledek. A věštění z křišťálové koule jsem se, alespoň já, zatím nenaučil.

Nejde jen o vnitřní touhy samotného klienta, ale o celkové nastavení tonality značky, o filosofii, která za ní stojí, o principy a atmosféru, která značku a firmu utváří. Ne na papíře, ale ve skutečnosti tak, jak to ve firmě skutečně funguje. Tohle se těžko vyjadřuje v zadání, které má být stručné, jednoduché a jednoznačné.

A tak by se designer měl posunout z pozice věštce do role terapeuta, ve které se musí dostat do cítění klienta, být zcela empatický, pochopit i vnitřně produkt nebo službu, důvody zadání, rozhodnutí o tom, proč a jak má design vypadat, kdo je cílovou skupinou, jaké jsou důvody či motivace k zadání, jaké je fungování celého toho soukolí. A podle toho buď přizpůsobit své jednání i svůj návrh nastolenému zadání i za cenu toho, že to třeba není designérova první volba anebo naopak přesvědčit klienta o tom, že by měl zadání upravit tak, aby odpovídalo tomu, co má značka skutečně reprezentovat. Já osobně se snažím klienta jednoduše přesvědčit o tom, co cítím po přečtení briefu a jeho křížovém výslechu jako nejlepší řešení s ohledem na to, co skutečně dokáži navnímat. Ne proto, že se mi to líbí, ale proto, že jsem přesvědčen, že to bude fungovat v rámci strategie v cílových skupinách, pro kterou design navrhuji. Drogerii TETA prostě nemohu navrhnout jako butik Channel. I kdyby se mi butik designově koncepčně sebevíc líbil. Protože očekávání nejen klienta, ale předně jeho zákazníků, jsou prostě jiná. A já chci být součástí úspěšného výsledku klienta, nikoliv svého vlastního ega.


Nejlepší příspěvky
Příspěvky se připravují
Zůstaňte s námi...
Nejnovější příspěvky
Archiv
Hledání podle štítků
Zatím žádné tagy
Následujte nás
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

                                  +420 603 892 933           hello@bradka-design.com

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
  • Black LinkedIn Icon

©  Ondřej Brádka  2020